Blog

Burun Estetiği

Bu ameliyatla burnun halihazırda oluşumu ve yüz ile orantısına bakılarak, burnun boyutlarının küçültülmesi veya büyültülmesi, ucunun inceltilmesi, yüksekliğinin artırılması ya da azaltılması, burun-dudak açısı, burun-alın açısının değiştirilmesi gibi halihazırda probleme istinaden işlemler yapılır.

Rinoplasti; Burun çatısını oluşturan ve buruna ana biçimini vermekte olan os nasal’ın kesilmesi ile burunun şekli ve büyüklüğünün düzeltilmesi ile sonuçlanan estetik operasyondur.

Buna ek olarak kırık neticesinde çöken veya küçülen kemikler düzeltilerek büyütülebilir. Burun ameliyatı sırasında, nefes tıkanıklığına neden olabilen deviasyonlar, nefes tıkanıklıkları düzeltilebilir.

Modern estetik rinoplasti konusundaki eğilim, yapılan işlemlerin burundan nefes alarak vermeyi bozmayarak, burnun her bölgesine dengeli ve rafine bir görünüş kazandırmaktır.

Buna ek olarak burun estetiği ameliyatı, yapıldığı belli olmayan, abartılı olmayan tabii bir görünümü amaçlamalıdır. Rinoplasti ameliyat yaşı, 18 yaş ve üstüdür. Nedeni umumiyetle bu yaşta kemik dokuların gelişiminin tamamlanmasıdır.

Burun estetiği aslında estetik plastik cerrahi nin en güç konuları aralığındadır. Ameliyatın muvaffakiyeti büyük nispette estetik cerrahın tecrübesine, el maharetine bağlıdır. Tatbik edilen teknikler oldukça farklı olmayıp temelde bir kaç ana metot mevcuttur.

En kabaca burun estetiği açık ve kapalı teknik olarak ikiye ayrılır. Açık teknikte burun deliklerini ikiye ayıran kolumella denilen kısmın tabanında bir kesi yapılır. Açık burun estetiği ameliyatı daha ziyade burun ucunda kıkırdak veya yumuşak dokuda problem halinde tercih edilebilir.

Buna ek olarak dudak yarığı hastalığı olanlarda burun şekil bozukluğunun düzeltilmesinde açık rinoplasti daha avantajlıdır. Gene sekonder burun revizyonlarında yanlıs düzeltme ameliyatlarında hususiyetle ehemmiyetli deformasyonlarda açık rinoplasti tatbik edilebilir.

Açık burun estetiği yönteminde burun ucu derisi kaldırılıp burun ucu kıkırdaklarının üzeri bütünüyle açılır. Kıkırdakların fazlalıkları çıkarılıp istenen yerlerine şekil verilip yardımcı kıkırdak parçaları dikilebilir.

Yalnız kapalı rinoplastiye göre açık burun estetiği ameliyatında ödem daha uzun sürer. Daha uzun müddet burun ucu şiş ve katı kalır. Kapalı rinoplasti ise daha klasik olup, burun dışında iz bırakmaz. Burun ucundaki ödem ve şişlik daha azdır ve daha çabuk geçer.

Kapalı burun estetiği ameliyatında kesiler burun içinden yapılır ve gene ekartörler yardımıyla burun içi burun köküne kadar görülebilir. Yalnız burun ucu kıkırdaklarının üzeri bütünüyle açılmaz ve burun ucu derisi ile kıkırdakların bütünlüğü bozulmaz. Ameliyat akabinde uygulamalar açık ve kapalı burun estetiği yöntemlerinde benzerdir.

Burun ameliyatı, cerrah ve hastanın beraber yaptığı seçime göre, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezide genel olarak hafif sedasyon yapılarak burun ve etrafındaki dokular uyuşturulur. Ameliyat sonrasında 1-2 saat dinlenme kafi görülür.

Genel anestezi ise, damardan verilen kısa etkili bir anestezik ile yapılır. Burun ameliyatı, umumiyetle bir saat kadar sürer, bir takım karmaşık ya da ilave işlemler gerektiğinde bu müddet uzayabilir. Ameliyat sırasında burun derisi, alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan ayrılır ve istenen biçime getirilir. Biçimlendirme hastanın problemine ve cerrahın seçtiği tekniğe bağlıdır.

Burun ameliyatı lokal anestezi ile yapılırsa birkaç saat dinlenen hasta yürüyerek evine gönderilebilir. Genel anestezi ile ameliyat yapıldığında ise, hastanede bir akşam yatırılıp ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonunda burun üzerine alçı atel tatbik edilir. Alçı atel, 9-10 günde bütünüyle çıkarılır. Ameliyatın ertesi günü gözler çevresinde morluk ve şişlikler oluşabilir. Bu şişlikler 3. günden sonrasında gerilemeye başlar, 10-15 günde kaybolur burun tamponlarından sızıntı biçiminde kanama devam edebilir. Birkaç günde durur. Üç gün sonrasında tamponlar alındığında çok nadir tekrar kanama olabilir. Bu halde tekrar üç gün tampon konması gerekebilir. İlk gün baş hafif yukarı tarafta olacak biçimde yatakta geçirilmelidir.

Cerrah ameliyata ne şekilde hazırlanılacağı hususunda; Yeme ve içme kuralları, sigara içiliyorsa en az 1 hafta evvela kesilmesi, yüz yıkanması, gibi talimatlarda bulunabilecektir. Bu uyarılara uyulması, ameliyatın daha basit geçmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrasında, müdahale yapılan bölgede 15-20 gün ya da daha uzun sürebilen şişlikler olabilir. Bu şişliklerin % 80-90’ı ilk ayda geçer. Kalan şişlikler ise 6-12 ayda düzelir. Risklerin olasılığı cerrahın ameliyat evveli ve akabinde için vermiş olduğu tavsiyelere uyarak azaltılabilir.

Dokular iyileşirken en az bir ay kadar burnun çarpmaya, sürtmeye ve güneş yanığına karşı koruması lazımdır. Tahmini 10-14 gün içerisinde hasta, işine geri dönebilecek hali alır. çok fazla efor icap ettiren etkinlik ( Süratli yürüyüş, yüzme, eğilme, kan basıncınızı arttıran her aktiviteden ) 2-3 hafta kaçınılmalıdır. Yüz ve saç yıkanırken ya da kozmetik kullanılırken itinalı davranılmalıdır. İki ay kadar gözlük kullanılmamalıdır. Gözlükler kemiklere baskı yaparak kayma, açılma, burun şeklinin bozulmuş olmasına sebep olabilir.

Sekonder; Revizyon için yapılan burun ameliyatı, ilk ameliyata göre daha kısa sürer ve genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Bu çeşit burun estetiği düzeltme ameliyatlarının şişlikler bütünüyle düzeldikten sonrasında tercihen 6 veya 12 ay sonrasında yapılması münasip olur.

Burun Estetiği (Ultrasonik Burun Estetiği)

Burun estetiği yani rinoplasti, burun septumundaki deviasyon benzeri tıbbi sorunların düzeltilmesi ve burun özelliklerinin iyileştirilmesi adına yapılan cerrahi bir operasyondur. Burun görünümünün iyileştirilmesi adına birçok hasta rinoplasti ameliyatı yaptırmaktadır.

Burun estetiği, burnun mevcut olan görünümünü geri kazanmak ve burnun fonksiyonlarını iyileştirmek amacı ile burun kemiği ve kıkırdağını yeniden şekillendirme uygulamasıdır. Burun estetiği operasyonları güvenli ve komplikasyonları bulunmayan uygulamalardır.

Burnunuzun çok fazla kalın veya çok fazla ince olmasından dolayı orantısız duruyorsa, burnunuzda göze çok hoş gelmeyen bir kemer var ise ve burnunuzun uç kısmı dışarı doğru sarkık ise burun estetiği yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü tüm bu sorunların çözümü burun estetiğinde yani rinoplasti de saklıdır.

Burun estetiği ameliyatı sürecinde hastanın burnundan belirli bir miktar kemik ve kıkırdak çıkarılır. Ya da çıkartılmadan yeniden şekillendirilerek burun düzeltilir. Çoğu burun ameliyatı sırasında burun içerisine tampon yerleştirilir. Eğer tampon yerleştirilmiş ise ameliyattan sonraki sabah hemen bu tampon çıkartılır. Burun ateli burun ameliyatından 7 gün sonra çıkartılır. Ameliyattan sonraki bu dönemde burun kanatlarına bant uygulaması yapılır. Bu süreç içerisinde bu bantlarda çıkarılır. Bazı hastalarda görülen morluk ve şişlik ameliyattan sonra hızlı bir şekilde kaybolacaktır.

6 Ağustos 2016 Estetik Cerrahi
About serkan