Blog

Diş Tedavileri

Kanal Tedavisi

Dişlerin köklerini ve kök uçlarını da ilgilendiren enfeksiyonlarda, enfekte kanal dokusunun uzaklaştırılıp, doku dostu maddelerle doldurulmasıdır. Uygun enstrümanların özenli ve doğru kullanılması durumunda dişin ömrünü uzatıp ağız içinde kalış süresini arttıran bir tedavidir. Kanal tedavisi, dolgu veya kron uygulaması ile bitirilir.

Hollywood Smile

Hollywood Gülüşü ( Hollywood Smile ) terimi Hollywood starlarından ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Ortodontik ve protetik estetik diş hekimliği uygulamalarının kişinin güzel ve mutlu bir gülüşe kavuşması amacıyla kullanılması sonucu elde edilen mükemmel gülüştür. Estetik gülüşe sahip olunması amacı ile dişlerin porselen kaplama veya zirkonyum kaplama gibi işlemler ile düzeltilmesi, diş ve diş etleri arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi, diş beyazlatması gibi benzeri uygulamalarla gülüşün yeniden tasarlanmasıdır.

• Laminate Porselenler

• Zirkonyum Porselenler

• Pembe estetik (Diş eti estetiği)

• Diş beyazlatma (Bleaching)

Dolgu Uygulamaları

Porselen Dolgular
Uygulama bölgesine konulacak olan dolgu, ağız dışında porselen materyalden yapılarak dişe uygun adhezivlerle yapıştırılır.

Kompozit Dolgular
Dişlerdeki çürük, eksiklik ve boşlukların diş rengi dolgularla tedavi edilmesi işlemidir. Tek seansta gerçekleştirilebilir.

Diş İmplant

Vida diş olarak da bilinen diş implantları, diş eksikliklerinde uygulanan ve aynı zamanda da estetik görüntüyü tamamlayan bir uygulamadır. Bu işlem günümüzde diş eksikliği sorununa başarılı çözümler sunar ve yaygın olarak da kullanılmaktadır. İmplantlarda titanyum maddesi kullanılır. Bu madde ağız dokularına uyumludur. Implant, kaybedilmiş dişten kalan boşluğa veya diş çekimini takiben (önemli bir enfeksiyona rastlanmamışsa) diş yuvasına yerleştirilir. Implant uygulaması için kemik miktarı ve yoğunluğunun gerekli seviyede olması istenir. Tedavi planlama aşamasında istenilen kemik miktarı ve yoğunluğunun olmadığı saptandığında önce kemik oluşturmaya yönelik işlemler yapılır. Yeterli miktarda kemik olduğu saptandığında boş olan her diş yuvası için implant uygulanabilir. Tedavi planlama aşamasında uygulanacak implant sayısı hekimin klinik ve radyografik muayenesinden sonra belirlenir.

Doğru operasyon yöntemleri ile doğru ve ehil hekimler tarafından uygulanırsa ağızda uzun yıllar kalabilir. Sanıldığının aksine implant operasyonu uygun medikalizasyon ve kişinin genel sağlık kriterleri göz önüne alınarak yapıldığında son derece kolay ve stressiz bir operasyondur. Operasyon sonrası implant üzerine kron yapımı ile kişi kendi dişi gibi kullanabileceği dişlerine kavuşur.

Implant uygulaması istisnai durumlar hariç herkese uygulanabilen bir uygulamadır.

Diş Estetiği

Estetik denilince insanların aklına sadece estetik gelmektedir. Yani burun estetiği, yüz estetiği gibi şeyler. Ancak yüz görünümünde estetik olarak baktığımızda yüz bölgesi yüzde 35-40 civarın da etki yapıyorsa, dişlerde yüz görünümde yüzde 60-65 civarında etki yapmaktadır.

Kozmetik diş uygulaması, gülümseme tasarımı ve diş uygulamalarını kapsamlı olarak inceleyen onarıcı bir yöntemdir.  Kişinin gülüşüne canlılık kazandırmak için geliştirilen bir programlamadır.

Bu tedavi sayesinde kişinin yüzüne uyumlu olarak gülüşü tasarlanmaktadır. Yaş ilerledikçe kişilerde çene düşmesi gibi durumlar olabilmektedir. Bu durumların onarılmasına ve dişlerin yüze uyumlu şekilde dişler tasarlanmaktadır.

Diş Beyazlatma

Dişler, zaman içerisinde dış etkenler nedeniyle (yiyecekler, kahve, çay, sigara tüketimi gibi) sararabilirler, beyazlığını yitirebilirler. Bu nedenle dişleri yeniden sağlıklı beyazlığına kavuşturmak için diş beyazlatma (bleaching) işlemine ihtiyaç duyulabilir.

Diş beyazlatma işlemi diş hekiminin uygulamasıyla dişe zarar vermeden hızlı sonuç alınabilen bir işlemdir. Yine diş hekiminin önereceği ev tipi beyazlatma kitleri sayesinde de beyazlığın kalıcılık süresi uzatılabilir.

Diş Beyazlatma işlemi, dişin ihtiyacına göre 2 veya 3 seansta yapılabilir. Seans 30dk ila 60dk sürebilir. Beyazlatma işlemi hızlı sonuç veren tedaviler arasındadır. Zamana ve hastanın yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak zaman içerisinde tedaviyi yenileme ihtiyacı duyulabilir.

11 Ekim 2017 Genel
About serkan

WhatsApp Sohbet
WhatsApp ile Gönder