Blog

Yüz Germe

İnsanlar yaşlandıkça, yerçekimi, güneş ve gündelik yaşamın streslerinin izleri yüzlerinde görülebilir.

Burun ile ağız arasında derin çizgiler oluşabilir; çene çizgisi gevşekçe büyür ve boyunda yağ depolanması meydana gelebilir.

Derinin yaşlanmasıyla beraber deri yapısında bulunan elastik lifler azalır, deri altı yağ dokusu incelir. Böylelikle gittikçe çoğalan ve derinleşen kırışıklar ve çizgiler ortaya çıkar. Buna yüzün yaşlanması diyoruz.

Yüz germe ameliyatı yaşlanma neticesinde bollaşan yüz derisinin münasip yerlerden kesilip yüzün yan taraflarından arkaya-yukarı doğru çekilerek gerilmesi ve çok kısımlarının kesilerek tekrar dikilmesinden ibarettir. Doğal her ameliyatta olduğu gibi yüz germenin de oldukça ehemmiyetli püf noktaları mevcuttur. En ehemmiyetli konulardan birisi, yüz mimik kaslarını hareket ettiren yüz sinirinin ( Fasiyal sinir ) Korunmasıdır. Bu sinir her 2 yanak bölgesinde oldukça ince dallara ayrılmakta ve derinin altında uzanmaktadır.

Yüz germe yaşlanma işlemini durduramaz. icra edilecek ameliyat, saati geri çevirir, yüz görüntüsünde gençleşme temin eder. Yaşlanma saati geri döndürülür, fakat çalışmaya devam eder. Bir takım yüzlerde 7-15 sene sonrasında tekrar cerrahiye gereksinim duyulurken, pek çok hastada 2. bir yüz germe gerekmez.

Saati geri çeviren işlemler, çok yağın alınması, kasların gerginleştirilmesi ve yüz ile boynun derisinin gerilmesi gibi yaşlanmanın bulgularını düzelten işlemlerdir.

Yüz germe tek başına, ya da alın germe, göz kapağı estetiği ya da burun estetiği ameliyatı gibi öteki cerrahi müdahaleler da yapılabilir.

Yalnız hem burun estetiği ve hem de göz kapağı estetiği ameliyatlarının eş zamanlı olarak yapılmasını önerilmemelidir. Çünkü burun ameliyatından sonrasında göz kapaklarında şişme olur ve dikişleri zorlayabilir veya açabilir. Bu sebeple burun ameliyatının evvela yapılması daha doğru olur.

Yüz germe için en iyi aday boyun derisi sarkmaya başlayan, derisi elastik ve kemikleri kuvvetli bulunan hastalardır. Hastaların bir çok 60 yaşlarındadır.

Yüz germe sizi daha genç ve daha taze yapar, ve şahsınıza güveninizi çoğaltır. Fakat tamami ile değişik bir görünüş ya da, gençliğinizin sağlığını ve canlılığını veremez.

Yüz germe tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon oranı düşüktür. İnsanların anatomisi, fiziki reaksiyonları ve iyileşme hızları değişme gösterir ve sonuçları tahmin edilemez.

Olabilecek komplikasyonlar: hematom ( Alt deride kan toplanması, cerrah tarafından alınmalıdır ) , yüz kaslarının sinirlerine hasar ( Geçici ) , enfeksiyon, ve anestetik reaksiyonlardır.

Sigara içiyorsanız, ameliyatın muvaffak olarak bulunması için sigarayı bırakmanız söylenecektir.

Aspirin ve belli başlı anti inflamatuar ilaçlar kanamayı çoğaltır, ondan dolayı ameliyattan belirli bir zaman evvela bu hapların alımı kesilecektir.

Saçlarınız çok kısa ise, iyileşme sırasında kesi yerlerini kapatacak kadar büyütebilirsiniz. çok kilolu iseniz, enaz 6-7 kilo vermeniz yararlı olabilir.

Yüz germe birkaç saat – ya da yanında farklı bir ameliyat da yapılıyorsa, daha çok da sürebilir. Kesilerin kesin yeri ve ameliyatın düzeyleri yüzün oluşumuna ve cerrahın tekniğine bağlıdır.

Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki tabii çizgiden ( Ya da kulağın önündeki kıkırdağın içinden ) Uzar, ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün ardından devam eder.

Boyunda da ameliyat yapılacaksa, çenenin altına ufak bir kesi yapılabilir. Umumiyetle, cerrah deriyi alttaki yağ ve kas dokusundan ayırır. Konturu düzeltmek için, boyundan yağ dokusu çıkarılır ya da aspire edilir. Devamında alttaki kas dokusu gerginleştirilerek deri çekilip fazlalığı çıkarılır.

Dikişler dokuları korur ve kesileri kapatır; Saçlı deride stapler kullanılabilir. Cerrahi akabinde, kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Cerrah, şişlik ve morluğu bertaraf etmek adına başı gevşekçe sarabilir.

Ameliyat çizgisi saçlı deri içinden başlar, kulak hizasında kulağın önüne geçer, sonrasında aşağı tarafta tekrar saçlı cilt içerisine girer. Kulak önünde kalan kısmı ameliyat sonrasında görülebilecek yegâne kısmıdır.

Yalnız çok yakın olarak bakılırsa fark edilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir. Deri oldukça ince dikişlerle dikilir, minimum iz kalması amaçlanır.

Hastaların bir çok ameliyattan sonrasında 2-3 haftada işine dönebilir. Önemli sosyal randevular içinse, 4-8 hafta beklemelidir. Ameliyat akabinde yüzde morluklar ve şişlikler meydana gelecektir. Ağır ya da devamlı ağrı, yüzün aniden şişmesi gibi koşullarda derhal cerraha bildirilmelidir.

Derinin bir miktar hissizliği oldukça doğaldır; Birkaç hafta ya da ayda geçecektir. Cerrahınız, şişliği indirmek amacıyla, birkaç gün için imkanı varsa başınızı yüksekte tutmanızı önerecektir. Ameliyatta dren konduysa, bir 2 günde çıkarılmalıdır. Başın sargısı ertesi gün açılır ve pansuman yapılır.

Beş gün sonrasında, dikişlerin bir bölümü alınır. Saçlı deride bulunan dikişlerin daha iyi olması birazcık daha epey zaman alabilir. Bir 2 günde hasta ayağa kalkabilir.

Bu zaman diliminde yüze ve saçlı deriye nazik davranmak lazımdır, zira deri gergin ve hissizdir. Günlük aktivitelere dönüş için, cerrah tarafından hastaya özel veriler verecektir.

Bu veriler şunları içerecektir:

Hiç olmasa bile 2 hafta ağır ev işleri veya etkin spor faaliyetlerinden kaçınmak ( Yürümek ve hafif gerinme iyidir ) ; Birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve saunanın yasaklanması. Tüm bunlar dinlenmeyi çoğaltır ve vücudun bütün enerjisini iyileşmeye harcamasına izin verir.

6 Ağustos 2016 Estetik Cerrahi
About serkan